31 Ekim Perşembe 


Mardin havaalanına 08:20’de iniyoruz. Havaalanında  tur rehberimizle buluştuktan sonra kahvaltı yapmak üzere yola çıkıyoruz. İlk gün Türkiye’nin en yeni ve en büyük müzelerinden olan Urfa Müzesi ve eklentisi olan Mozaik Müzesini geziyoruz. Urfa Kalesi ve Balıklıgöl gezisi sonra Gümrükhan ve Haşımiye Tarihi Çarşısılarında yöresel tatlar ve renkler keşfi ve alışveriş için serbest zamanımız olacak. Daha sonra otelimize geçip yerleştikten sonra Nihanla ilk yoga dersimizi yapıyoruz.

 


1 Kasım Cuma

 
Sabah otelimizde alınan kahvaltı sonrası Eyüp Peygamber Sabır Makamı ve Kuyusunu gördükten sonra Harran’a doğru yola çıkıyoruz. Tarihi Harran Kalesi, Şehir Surları ve dünyanın ilk üniversitesi olarak değerlendirilen Tarihi Harran Üniversitesi kalıntılarını gördükten sonra Yoga dersimizi bu muazzam atmosferde yapıyoruz. Daha sonra benzerlerine sadece İtalya’da rastlayacağımız Konik Kubbeli Harran Evini görüyoruz.

Öğle yemeğinden sonra Göbeklitepe’ye doğru yola çıkıyoruz. 12.000 yıllık dünyanın bu ilk tapınağı ile ilgili rehberimizden alacağımız bilgilerden sonra kazı alanının hemen üstündeki ağacın etrafında meditasyon yapıyoruz. Mardin’e doğru yola çıkıyoruz... İpekyolu yolculuğumuz, Kızıltepe ve Viranşehir üzeri devam ediyor. Konaklamamız Midyattaki otelimizde.
 

 

2 Kasım Cumartesi

Güne Nihan ile pratikle başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Eski Mardin’e doğru hareket ediyoruz. Artuklu mimarisinin başyapıtlarından Kasımiye Medresesini ve Sınıflar, Eyvan, Cami, hayat havuzu gibi kısımları geziyoruz. Burada sabahın serinliğinde Kızıltepe Ovasına tepeden bakan bir noktada yapacağımız meditasyon ile Mezopotamya Uygarlıklarının izinde bir yolculuğa çıkıyoruz.

Mardin şehir merkezine geçiyor ve bu etkileyici orta çağ kale kentinin sokaklarında yürüyüş yapmaya başlıyoruz. Yürüyüş sırasında Ulu Cami, Abbaralar, Zinciriye Medresesi,  Ptt Evi (Şahtana evi), Mardin’in taştan dar sokakları gezileri sırasında kendimizi başka bir dünyada bulacağız. Günü Dara Antik Kentindeki Necropol alanı, Sarnıçlar ve şehir kalıntıları gördükten sonra bu mistik atmosferde meditasyon yapacağız ve günü otelimizde bitireceğiz.
 

 

3 Kasım Pazar

Güne Midyatın taş konaklarının avlusunda yogayla başlıyoruz. Sabah kahvaltısından sonra Tur Abdin bölgesinin kalbi olan Süryani cemaatinin en önemli metropolitlik merkezlerinden olan Mor Gabriel Manastırını ziyaret ediyoruz. Buradaki yapacağımız meditasyonun ardından Midyat’a geri dönüyourz. Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği telkari sanatıyla tanışacağız. Midyat evlerinin en güzel örneklerinin bulunduğu Midyat’ta verilen kısa serbest zaman ardından buluşup  bu büyülü topraklardan evimize dönmek için yola çıkıyoruz. İçimizde bir sürü renk, hikaye ve yeni nefeslerle.

E-BÜLTEN Etkinlik ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için listemize kayıt olabilirsiniz.