11 Nisan Perşembe 


Mardin havaalanına 08:20’de iniyoruz. Rehberimizle buluşup Eski Mardin’e doğru yola çıkacağız. Bugün bol yürüyüşlü olacak. Kahvaltımızı yaptıktan sonra Kasımiye Medresesinde Sınıflar, Eyvan, Cami, hayat havuzu kısımlarını gezeceğiz. Kızıltepe Ovasına tepeden bakan bir noktaya çıkıp Mezopotamya Uygarlıklarının izini takip etmeye başlayacağız.

 

Mardin şehir merkezinde, orta çağ kale kenti sokaklarında yürüyüşümüzde Ulu Cami Mahallesi, Abbaralar, Zinciriye Medresesi, Ptt Evini (Şahtana evi) göreceğiz. Ayrıca uzun yıllar Süryani cemaatinin patriklik mekanı olan ve şu sıralar Metropolitlik statüsündeki Deyrul Zafaran Manastırı, Sin Mabedi, Mezarlık, Tıp Okulu, Kilise, Vaftizhane ve Teras bölümleri ile bizi bekliyor.
 
Bir sonraki durağımız Mor Yakup rahip evlerinde ise Nihan’ın rehberliğinde ilk meditasyonumuzu yapacağız.
 
Ardından Midyat’a yola çıkıyoruz ve Midyat evlerinden, telkarilerden gözümüzü alabildiğimizde 1600 yılık konakların restorasyonu sonrasında otele dönüştürülen Shmayaa Hotele geçiyoruz. Odalarımıza yerleştikten sonra ilk yoga dersimizi tarihi mekanın terasında yapıyoruz. Gördüklerimizle ve onların hikayeleriyle örülmüş bir vinyasa dersinden sonra otelde akşam yemeği ve dinlenme zamanı.

 


12 Nisan Cuma

 
Güne pratikle başlıyoruz. Otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra Urfa’ya doğru yola çıkıyoruz. İpekyolu yolculuğumuz, Kızıltepe ve Viranşehir üzerinde devam edecek. İlk durağımız çok ilginç bir köy: Sumatar. 
 
Süryani yazıtlarının kayaları süslediği, Sin ve Şamaş kabartmalarının ve Paleolitik döneme ait mağara ile her bir gezegeni temsil eden tapınakların bulunduğu bu köyde binlerce yılın enerjisi içinde meditasyon yapacağız.
 
Ve sonra durağımız Göbeklitepe. Bu 12.000 yıllık dünyanın ilk tapınağı ile ilgili rehberimizden alacağımız bilgilerden sonra kazı alanının hemen üstünde durup bu enerjiyi yaşayıp içimize çekecek zamanımız olacak. 
 
Bu büyülü yerden ayrıldıktan sonra ikinci otelimize geçeceğiz. Şehrazat Konağındayız. Bugün gördüklerimizin içimizde demlenmesine izin vermek için dinlenebiliriz ya da dileyenlerle sıra gecesine katılabiliriz.
 

 

13 Nisan Cumartesi

 
Güne Nihan ile pratikle başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Türkiye’nin en yeni ve en büyük müzelerinden olan Urfa Müzesi ve eklentisi olan Mozaik Müzesini geziyoruz. 
 
Urfa Kalesi, Balıklıgöl, Gümrükhan ve Haşımiye Tarihi Çarşılarında yöresel tatlar ve renkler bizi bekliyor. Burada hem alışveriş için hem de dinlenmek için serbest zamanımız olacak. 
 
Daha sonra Elli sekiz meydanındaki Cami, Kilise ve Havranın bir arada olduğu daracık taş sokaklarda gezeceğiz. Günü yine tarihi dokular içinde bir meditasyonla sonlandırıp otelimize dönüyoruz.
 

 

14 Nisan Pazar

 
Sabah kahvaltımızı yapıp otelimizden çıkıyoruz. Eyüp Peygamber Sabır Makamı ve Kuyusunu gördükten sonra Harran’a doğru yollanacağız. Tarihi Harran Kalesi, Şehir Surları ve dünyanın ilk üniversitesi olarak değerlendirilen Tarihi Harran Üniversitesinin kalıntılarını ziyaret edeceğiz ve bugünkü pratiğimizi bu muhteşem atmosferde yapacağız.
 
Gezimizin son durağı Konik Kubbeli Harran Evleri olacak. Sonrasında bu büyülü topraklardan evimize dönmek için yola çıkıyoruz. İçimizde bir sürü renk, hikaye ve yeni nefeslerle.

 
E-BÜLTEN Etkinlik ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için listemize kayıt olabilirsiniz.