PROGRAM
10 Ağustos - Macahel merkez ziyareti ve konaklama yerine varış

Havaalanında rehberimizle buluşup yola çıkıyoruz. Cankurtaran tünelinden geçip Borçka merkezde kısa bir mola sonrası Macahel vadisine doğru hareket edeceğiz. Muratlı Köyü ve Klasguri vadisini geçtikten sonra Macahel geçidine varacağız. Macahel geçidinde muhteşem manzara eşliğinde fotoğraf molasından sonra Çoruh vadisinin iki  muhteşem vadisini zirveden izleyeceğiz. Geçiti geçtikten sonra keyifli manzara eşliğinde Macahel vadisine doğru yolumuz devam edecek. Ilıman yağmur ormanlarıyla kaplı Macahel vadisi Karçal dağlarının eteklerinde UNESCO Dünya mirası listesinde Biyosfer Rezerv Başlığı altında Türkiye’nin tek korunan alanıdır. Vadi tabanına indikten sonra Kendine özgü kültür ve bozulmamış kültürüyle Macahel vadisinin Efeler Köyü’ne doğru hareket ediyoruz. Yol üzerinde Efeler çayı yol boyunca bizlere keyifli manzaralar sunacak. Bumbulay pansiyona yerleştikten sonra kısa bir dinlenme sonrası ilk meditasyonumuzu yapacağız. Günü ,yerel yemeklerin tadına baktıktan sonra, sessiz ve dingin bir atmosferde oksijen bolluğu ile keyifli bir uyku ile bitireceğiz.

11 Ağustos - Fındık Yaylası

Sabah yoga dersiyle başlayacak. Doğal ve yöresel tatlarla kahvaltı sonrasında aracımızla Fındık yaylasının yolunu tutuyoruz. Manzara olarak çok keyifli bir araç yolu ile orman içinden Fındık yaylasına gidiyoruz. Karçal dağları ve Efeler Vadisi ile çevrili bu yaylada isteyenlerle yürüyerek Efeler Köyüne ineceğiz. Ilıman yağmur ormanları ve tarihi patika, orta çağ yaşamından bir kesit olarak bizlere bölgenin tarihi ve eski yaşamından bir his verecek. Günü nefes ve beden odaklı meditasyonla tamamlayacağız ve akşam yemeği sonrası balkon sohbetleriyle günü bitireceğiz.

12 Ağustos - Naçadirev Gölü 

Sabah omurga odaklı bir yoga akışıyla güne başlayacağız. Kahvaltı sonrası, aracımızla Naçadirev gölüne hareket ediyoruz. 2800 metre yükseklikte olan Naçadirev gölü çevresinde yürüyüş yapacağız. Hava iyi olursa göle girme imkânımız olacak. Öğle yemeğimizi piknik şeklinde göl kenarında alacağız. Kısa yürüyüş ile Alpin çayır alanlarında yürüyüş yapacağız. Yürüyüş sonrası aracımızla kaldığımız konaklama tesisine geri döneceğiz. Günü yargısız tanıklık temalı meditasyonla bitiriyoruz.

13 Ağustos - Kuyruklugöl Meretta yaylası

Bugün yoga dersi kalça ve bacakları çalıştıracak. Sabah kahvaltısı sonrası Efeler Çayı vadisinin en önemli geçitlerinden birisi olan İndazvinda geçidine doğru hareket edeceğiz. Bölgenin ara yaylalarından birisi olan Lodivake yaylasında kısa bir mola vereceğiz. Daha sonra İndazvinda geçidi ve Kuyruklu göle doğru yürüyüşe geçeceğiz. Yürüyüşümüz önce kısa bir çıkış sonrasında ise kısa bir iniş ile Kuyruklugöl’e yürüyeceğiz. Sonrasında ise aracımızla buluşup konaklama tesisimize geri döneceğiz. Bugünkü meditasyonumuz dağ meditasyonu olacak.

14 Ağustos

Bugün ilk grubumuzun son yoga dersi boyun ve omuzlara odaklı bir akış olacak. Kahvaltı sonrası artık yola çıkma vakti ve Camili Merkez mahallesine ismini veren tarihi ahşap Gürcü mimarisi camiyi gezdikten sonra aracımızla yola çıkıyoruz. Önce Macahel geçidi daha sonra Borçka Karagöle gidiyoruz. Çay ve göl kenarı yürüyüş sonrası aracımızla Borçka merkez ve Hopa sahile iniyoruz ve havaalanına yola çıkarken biz de yeni grubumuzun bize katılmasını bekliyoruz. Yeni grubumuzla günü öz şefkat üzerine meditasyon yaparak bitireceğiz.

15 Ağustos - Maral şelalesi, Maral köyü ve Macahel merkez ziyareti

Gün, omurga serisi ile yin yoga yaparak başlıyor. Keyifli ve zengin bir yöresel kahvaltı sonrası aracımızla Maral Şelalesine gideceğiz. Muhteşem manzarası ve keyifli bir yürüyüş ile Şelaleye varıyoruz. Şelalenin keyfini çıkardıktan sonra Maral köyünde tarihi Maral ahşap camini geziyoruz. Ahşap ve Gürcü desenlerinin muhteşem uyumunu izliyoruz. Daha sonra aracımızla Macahel merkezi ziyaret ediyoruz. Bölgenin kalkınma programları hakkında kısa bilgiler alıyoruz. Arıcılık çalışmalarını da isteyen misafirlerimizle inceleyebiliriz. Daha sonra aracımızla konaklama tesisimize geri dönüyoruz. Bugünü şefkat nefesi temalı meditasyonla bitireceğiz.

16 Ağustos - Kayalar köyü Efeler Köyü ziyareti

Sabah kalça serisi ile yin yoga dersiyle başlıyor. Muhteşem sabah kahvaltısı sonrası aracımızla Kayalar köyüne gidiyoruz. Yürüyerek manzara ve fotoğraf molalarıyla Efeler köyüne kadar gideceğiz.  Aracımızla buluştuktan sonra konaklama tesisimize geri döneceğiz. Şefkatli kabul meditasyonu günün son durağı olacak.

17 Ağustos  - Indazvinda - Lodivake patika yürüyüşü

Ejderha ve ön beden bu sabahki yin dersimizin teması. Sabak kahvaltımızı aldıktan sonra aracımızla İndazvinda geçidine gideceğiz. Bir tarafı Şavşat bir tarafı Macahel olan harika manzara ve lezzetli suyuyla (İncebel) İndazvinda bizi bekliyor. Aracımızdan ayrılıp kısa bir araç yolu yürüdükten sonra patika ile Lodivake yaylasına kadar muhteşem manzaralar ve harika bitki çeşitliliği ile eski tarihi patikadan yürüyeceğiz. Lodivake’de aracımızla buluştuktan sonra Efeler köyüne kaldığımız tesise geri döneceğiz. Yol üzeri keyifli manzara noktalarında molalar vereceğiz. Konaklama yerine vardığımızda son meditasyon dersimiz metta meditasyonu olacak.

18 Ağustos - Borçka Karagöl ziyareti

Rüya gibi geçecek bu geziyi yoga nidra ile sonlandıracağız. Kahvaltı sonrası odalarımızı boşaltıyoruz. Eşyalarımızı araçlarımıza yükledikten sonra güzel anılarımızla Efeler Köyünden ayrılıyoruz. Macahel merkezde kalkınma projeleri hakkında kısa bir mola veriyoruz. Camili Merkez mahallesine ismini veren tarihi ahşap Gürcü mimarisi camiyi gezdikten sonra aracımızla yola çıkıyoruz. Önce Macahel geçidi daha sonra Borçka Karagöle gidiyoruz. Çay ve göl kenarı yürüyüş sonrası aracımızla Borçka merkez ve Hopa sahile iniyoruz. Ve eve dönüş için havaalanına doğru yola çıkıyoruz.
 

Macahel'e Dönüş Macahel'e Dönüş
HEMEN KAYDOL
E-BÜLTEN Etkinlik ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için listemize kayıt olabilirsiniz.