MEKANLAR
Bu yolculuk eminiz ki bir 'Hindistan gezisi' olarak düşündüğünüz herhangi bir şeyden farklı olacak. Görülecek o kadar çok şey, yaşanacak o kadar fazla deneyim var ki!

Size elimizden geldiğince tanıtmaya çalışalım maceramızı: 
Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Bahai tapınakları bulundukları yörenin kültürel özelliğini yansıtacak bir mimariyle yapılmaktadır. Bu yüzden Delhi’deki bu tapınak, lotus çiçeği biçimindedir. Lotus Tapınağının çevresini saran 9 havuzdaki su, doğal bir klima etkisi yaratmaktadır. Lotus çiçeğini oluşturmak için yapılmış olan 45 Lotus yaprağı, tabana alttan bağlı olarak havada asılı duruyormuş hissi veren şaşırtıcı bir mühendislik eseridir. Tapınağın içi son derece sakindir. Bu durum, yapının çok geniş bir iç mekanı olması ve tapınakta konuşmanın yasak olmasından ileri gelmektedir.
 


 
Bahai tapınakları dünyanın her yerinde bütün ırklar, dinler ve kastlar için 'Tanrıya ibadet'e adanmştır. İbadet saatlerinde Bahai dininin kurucusu Bahaullah’ın ilk sözleri, felsefesi ve kutsal metinleri okunur. Burada bu ibadetin dışında her zaman her türden ibadet, puja ve meditasyon yapmak sessiz kalmak şartıyla serbesttir.
 
Aynı zamanda Delhi’nin göbeğinde gizli geyik parkında geyiklerin ve tavus kuşlarının arasında huzur bulacağız.

 
Bu kadar uzaklara gelmişken turistik gezi de yapmadan dönmeyeceğiz tabii ki :)
 
 
 
Ünlü "India Gate"
 

 
Kızıl kumtaşı duvarlarıyla 1648'den günümüze gelmiş devasa askeri kale "Red Fort"
 

 
Hindistan’ın en büyük camisi olan tarihi Jama Mescid
 

 
İnsanlığa şiddetin tek yol olmadığını yaşayarak göstermiş kutsal insan Gandhi'nin müzesi
 

 
ve Ganj Nehri kıyısında yapılan şenlikler yaşayacaklarımızın sadece küçük bir parçası olacak.

Herkesin kesinlikle görülmesi gerekenler listesinden Taj Mahal bizim de listemizde!
Taj mahal  1632  yılında Moğol imparatorluğun  kralı  olan  Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal  için yapılmış. Mümtaz  Mahal  ve  Şah Cihan’ın romantik aşkları eşi benzeri  görülmemiş  bir aşktır. Bu aşkın görkemliğini Taj Mahal mimarisinin eşsizliğinde ve yapının muhteşem inşasında görebiliriz.
 

 
Efsaneye göre Mümtaz Mahal ölmeden önce kendisi için ölümsüz bir eserin yapılmasını istemiştir. Şah Cihan çok sevdiği Mümtaz için eşi benzeri olmayan bir yapı yaptıracaktır. Taj Mahal’in dış yüzeyinin beyazlığı Mümtaz Mahal’in ruhani temizliğini sembolize eder.
 
 
 
İç yapısı telkarilerle ve muhteşem çiçek motifleriyle süslenmiştir. Masalların gerçek olduğu bu yeri deneyimleyeceğimiz için çok heyecanlıyız!


 
Delhi’nin en eski ve en kalabalık pazarı Chandni Chowk’ta Hindistan alışverişi ateşimizi doya doya dindirebileceğiz.
 

 
Tanrı’nın kutsal konutu anlamına gelen 'Akshardham' Tapınağı, içimizdeki yüceliğe taşla, toprakla ve altınla okuduğumuz şiirlerin güzelliği ile kelimenin tam anlamıyla bizi bizden alacak.
 

 
Yolculuğumuzun önemli parçalarından biri ise her gün her dinden, inançtan binlerce insanın ziyaret ettiği Sufi Hazreti Nizamuddin Dergahı.
 

 
Rüyamsı deneyimlerimizden biri de dünyaca ünlü Rişikeş Uluslararsı Yoga Festivali'nin yapıldığı Parmath Niketan Aşramı'nda Ganj Nehri'ne karşı yapacağımız Arati Ritüeli olacak.
 

 
Kutsal nehir Ganj bize dharma kardeşliği yapacak ve ona karşı yapacağımız meditasyonlarda ve konuşmalarda bize bilgeliğini sunacak.

 
Gelelim Hindistan keşfimizin son ve ana bölümüne, Diwali:
“Işık demeti” anlamına gelen veinsanların içindeki ışıkla ruhundaki karanlığı aydınlatması metaforuna dayanan Diwali, Hinduizm’in en önde gelen festivallerinden biridir. Işıkların başrolde olduğu bu kutsal etkinlik; ışığın karanlığa, iyiliğin kötülüğe ve bilginin cahilliğe karşı zaferinin spiritüel farkındalığına odaklanır.


 


Hindular, refah tanrıçası Lakşmi’nin en parlak evleri ihya ettiğine inandıkları için bugünde evlerini ve sokaklarını ışıklarla süsler. Bu da bütün Hindistan’ın ışıkla donanmasına neden olur. Tapınaklarda da Lakşmi ile Ganeşa’ya dualar edilir, pujalar yapılır.

Bu şamatalı, mutlu günde havai fişekler ve maytaplarla kutlamalar yapılırken, birbirimizi, ‘’Divali Mubarak (Divali Kutlu Olsun)’’ ya da ‘’Sal Mubarak (Yeni yıl kutlu olsun)’’ diye selamlayacağız. 
                                      O zaman haydi tutun elimizi, gidiyoruz!
Işık Festivali'nde Hindistan'da Işık Festivali'nde Hindistan'da
HEMEN KAYDOL
E-BÜLTEN Etkinlik ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için listemize kayıt olabilirsiniz.